Astroklub

Co je naším cílem:

Rádi bychom zájemcům ukázali taje vesmíru. Každý si může vyzkoušet a osahat techniku a jednou se z něj stane třeba vážený astronom, astrofyzik, kosmonaut, letecký inženýr.

Jakou techniku používáme: 

Technika podrobnosti a specifikace

Stálí členové klubu:

Štěpán Tóth – garant za Knihovnu Ústeckého kraje – 

Lenka Tittlová

Marek Glässel

Jiří Zapotučný

Vojtěch Bauer

 

Kdo k nám může:

Může k nám zdarma každý, kdo je naším registrovaným uživatelem.

 

Kdy k nám můžete:

Pozorovací termíny a časy

Od listopadu do ledna budou probíhat pravidelná pozorování (za jasného počasí). Pozorovat budeme galaxie a hězdokupy, a pokud budou příznivé podmínky, možná uvidíme i nějakou tu mlhovinu. Dále Měsíc v jeho různých fázích, abychom si mohli prohlédnout nějaké detaily. Planety Jupiter a Saturn. Kdo bude mít trpělivost a zájem, může se s námi ponořit do tajů astrofotografie, technik zpracování fotek.

 

Kde pozorujeme: 

  1. Skrytín – zámeček nedaleko Ústí (Děčína) – Pozorovací místo Skrytín
  2. Arnultovice – Zatím na panelové cestě a parkovišti zde – po vyřízení všech povolení předpokládáme pozorování z klidnějšího místa na pozorování, dále od celkem rušné silnice zde.
  3. Před knihovnou – 
  4. Adolfov – Na pláních u Adolfova máme též jedno stanoviště, kde jsme v minulosti pozorovali. Naleznete ho zde.

Co jsme pozorovali a zaznamenali:

O tom, jak a co jsme pozorovali, budeme postupně doplňovat Deník pozorování.

Galaxie M31 v Adromedě – pozorována a focena ze stanoviště Arnultovice 9. října 2021. Technikou skládání jednotlivých snímků pro programu DeepSkyStacker. Foceno na paralaktické montáži Sky-Watcher EQM-35 PRO SynScan GoTo. Dalekohled Sky-Watcher EvoStar 72 ED DS. Fotoaparát Nikon D5600. Čas závěrky 30 sekund, ISO 800. 

Pozorování povrchu Slunce a jeho aktivity  – Pozorování proběhlo při akci Běh upřímných srdcí 5. září 2021. Fotky z běhu i ukázky pozorování naleznete zde.

Hvězdokupa M13 v souhvězdí Herkula

Mlhovina M42 v souzvězdí Orinu – pozorována a focena ze stanoviště Arnultovice 6. listopadu 2021. Technikou skládání jednotlivých snímků pro programu DeepSkyStacker. Foceno na paralaktické montáži Sky-Watcher EQM-35 PRO SynScan GoTo. Dalekohled Sky-Watcher EvoStar 72 ED DS. Fotoaparát Canon 200d. Čas závěrky 30 sekund, ISO 3200.

Kometa C/2021 A1 (Leonard)

Kontakt:

Štěpán Tóth

Winstona Churchilla 3

e-mail: toth(uzenáč)knihovnauk.cz

tel + whatsapp : +420 603 471 630