Cestování všemi smysly: Japonsko

Termín: 20. 4. 2024
Čas: 13.00–17.00
Místo: Winstona Churchilla 3
Vstupné: 50 Kč, děti do 15 let zdarma

Poznejte Japonsko, jak jej neznáte – a to všemi smysly, dotykem; čichem, zrakem, sluchem i chutí. Druhé multižánrové odpoledne v Knihovně Ústeckého kraje, vás tentokrát vezme na výlet do země vycházejícího slunce.


Akce bude plně přístupná a přívětivá vůči lidem se sluchovým nebo zrakovým postižením.

Program akce

 • 14.00 – 15.30  S Japonskem pod kůží 
  Když se řekne Japonsko, každý si představí trochu něco jiného, zároveň však každý má vůči této zemi nějaká očekávání. Může je moderní Japonsko naplnit? Je opravdu tak jiné, přelidněné a přetechnizované  Je v něm ještě prostor pro staré hodnoty? A jací jsou vlastně Japonci? V rámci přednášky paní Jaroslavy Reicheltové se všechny tyto otázky pokusíme zodpovědět.  Povídání nebude zaměřené na ikonická místa plnící stránky turistických průvodců, ale na praktické postřehy z opakovaných cest po této zemi.
 • 16.00 – 16.30  Haiku 
  Seznamte se s vrcholnou formou japonské poezie! Objevte sílu jednoduchosti a hloubku výrazu. Poznejte princip, na jakém tento netradiční lyrický tvar funguje, seznamte se s jeho nejznámějšími příklady a třeba odejdete se svým prvním haiku v kapse.

V průběhu celé akce (13.00 – 17.00) se můžete těšit také na…

 • Japonsko hmatem
  Vyzkoušejte své hmatové dovednosti při hledání předmětů v rýži poslepu, skládání oblečení podle metody Marie Kondo nebo při vytváření různých druhů papírových origami. 
 • Japonsko zrakem
  Díky virtuální realitě si budete moci zblízka prohlédnout ikonická místa země vycházejícího slunce, jakou jsou šintoistická svatyně Fushimi Inari Taisha, Mount Fuji nebo střed Tokya.
 • Japonsko sluchem
  Průmysl japonské hudby je hned druhý největší na světě. V tomto hudebním zákoutí si budete moci poslechnout nejvýraznější současné představitele j-popu, čili japonského popu. Pro zájemce zde bude k dispozici karaoke koutek (z japonského kara – prázdný a ōkesutora – orchestr).
 • Japonsko čichem a chutí
  Poznejte rozmanité japonské chutě a vůně. Čeká vás například ochutnávka pravých japonských čajů nebo sladkých rýžových koláčků mochi.
 • Japonsko zrakem a hmatem
  Díky interaktivní minivýstavě si budete moci prohlédnout a osahat tradiční japonské oděvy a zbraně.
 • Japonsko duší
  Vybrané výtisky z knihovního fondu. Zalistujte si v naučných knihách o Zemi vycházejícího slunce nebo v prózách předních literátů.
 • Japonsko všemi smysly
  Přehlídka krásných asijských kaktusů potěší jistě všechny smysly od zraku až po hmat u těch nejodvážnějších návštěvníků.

 

Začátek akce: 20. 04. 2024