FanKom: 24 hodin fantasy a komiksu

Termín: 17.-18. 5. 2024
Čas: 18.00-18.00
Místo: Winstona Churchilla 3
Základní vstupné: 100 Kč, děti do 12 let zdarma
Skupinové vstupné: 2+1 zdarma
Vstupné v kostýmu: zdarma

Po roce se vrací čtyřiadvacetihodinový festival FanKom, na kterém opět spolupracujeme s Komixárnou nebo Dračí slují. A který vás opět  zavede do jiného světa. Na své si přijdou jak fanoušci fantasy, sci-fi a komiksů, tak i rodiny s dětmi, pro které bude připravený bohatý program. 

Přespání v knihovně z pátka na sobotu je možné (pro starší 15 let). Vemte si s sebou vlastní spacáky a karimatky.
Nezletilí potřebují vyplněný souhlas rodiče. Ke stažení zde: souhlas-s-prespanim-FANKOM 2024

Těšit se můžete na:

 • celonoční i denní hraní RPG a dalších deskových her
 • setkání s autory a ilustrátory
 • fantasy kvíz o ceny
 • promítání kultovní fantasy parodie Pár Pařmenů
 • soutěž o nejlepší cosplay a vyhlášení krále a královny FanKomu 2024
 • burza nerdovin (zájemci o prodej nechť se ozvou na e-mail info@komixarna.cz)
 • přednášky
 • výtvarné dílny pro děti
 • prodejní stánky
 • počítačový turnaj ve hře Worms Armageddon
 • hraní Pokémon karet
 • malování 3D modelů
 • tematické občerstvení od Café Maryša
 • a další překvapení 🙂

Hosté:

Štěpánka Jislová – česká ilustrátorka a autorka komiksů, její autobiografická kniha Srdcovka získala v roce 2024 cenu Muriel za nejlepší komiksovou knihu, nejlepší scénář a hlavní cenu České akademie komiksu (pátek)

Kateřina Narwová – spisovatelka, autorka svérázné dobrodružné fantazie pro děti i dospělé Pegasové, kterou začala psát a ilustrovat ve svých deseti letech a dokončila ji zhruba o čtvrt století později (sobota)

Filip „Fylyppos“ Zatloukal –  český ilustrátor a výtvarník, který v posledních letech tráví čas hlavně na komiksové sérii Mezitah. Mimo to tvoří ilustrované vizuální identity například pro Zažít město jinak, Světovou cyklojízdu nebo pražírnu kávy. V posledních letech se pravidelně vrací i do Bruselu, kde v roce 2022 i vystavoval. (pátek)

Matyáš Namai – český ilustrátor a výtvarník zabývající se zejména ilustracemi, komiksem a příležitostnými storyboardy., ilustrátor grafického románu 1984 a autor komiksu Černobyl – PRO NEMOC ZRUŠENO

Stánkaři:

(pouze v sobotu)

 • Komixárnastánek ústeckého obchodu zaměřujícího se na všechny nadšence, fanoušky, sběratele a hráče ze světa komiksů, filmů, seriálů, sci-fi, fantasy, wargaming a mnoho dalšího
 • Gear Me Upfanouškovská tvorba zaměřená převážně na hry, fantasy, seriály, anime, cosplaye a další. 3D tištěné figurky, příslušenství pro deskové hry a dračí doupě, háčkované potvůrky, placky, samolepky, klíčenky a mnoho dalšího.
 • HeroHub – kostky, hrnečky, nálepky, odznaky a další. Vše co (ne)potřebujete k hraní D&D a dalších TTRPG. HeroHub je komunita hrdinů, kteří milují společné vyprávění příběhů. Do fantastických světů se vydáváme pomocí herních systémů, jako je například Dungeons & Dragons.
 • Kalexis Artoriginální tvorba a fan arty s knižní tématikou a přírodními motivy
 • KaHo Tattoo – originální autorský merch, nepermanentní tetování pro děti i dospělé
 • Eluna Art Studiokreativní studio založené v roce 2024 dvěma nadšenci do umění a technologií, které se zaměřuje na výrobu 3D tisků a ručního malování. Využívají nejmodernější technologie 3D tisku, které jim umožňují vytvářet realistické a detailní modely různých předmětů
 • Sun and Moon creations – ručně foukané skleněné výrobky, samolepky, drobné výrobky a obrázky od výtvarnice Moon Kai. A pozor! Pokud budete mít nějaké přání, Moon Kai vám ho na místě nakreslí!
 • Burza nerdovin (sobota 13-16 hodin) – prostor pro vás, kde si můžete prodat, koupit nebo vyměnit něco ze svých sbírek, vítány jsou především větší sbírky sběratelských předmětů, komiksy, figurky. Na burze nerdovin není možné prodávat hrací a sběratelské kartičky. Zájemci o prodej nechť se přihlásí předem na info@komixarna.cz

PÁTEK

(celý páteční program kromě RPG her se koná na přednáškovém sále ve 3. patře)

18:00 zahájení festivalu

18:30 Štěpánka Jislová

beseda s ilustrátorkou a komiksovou autorkou oceněnou třemi cenami Muriel za rok 2023

20:00 Filip „Fylyppos“ Zatloukal

český ilustrátor a výtvarník, který v posledních letech tráví čas hlavně na komiksové sérii Mezitah

21:00 Zahájení celonočního hraní (Eredilská hlídka, „Malé“ problémy a Zkouška slizkého lorda)

21:15 Fantasy kvíz o ceny

22:00 Pár Pařmenů: Společenstvo žlutého tentononcu s pěknou básničkou uvnitř

Promítání kultovní fantasy parodie, kterou v roce 2004 vytvořili studenti ostravského gymnázia

 

RPG HERNÍ STANOVIŠTĚ – pátek

Pro rezervaci místa využijte tento rezervační portál.

21:00 Petr Kmoch: Erendilská kobka (Dračí hlídka) – pro pokročilé

Příběh se odehrává v poválečném světě, kdy malé království jménem Erendil sužuje nedostatek všeho. Ceny jsou moc vysoké, lidé hladoví, bohatí chudnou, obchod a služby pomalu mizí. Jedinou formou stálé obživy je kobka nacházející se v hlavním městě Cerro. Tato pradávná relikvie nacházející se pod samotným ostrovem je jakousi formou samostatného ekosystému. Nachází se zde lesy, jezera i doly. Ale stejně tak zde najdete nebezpečná monstra a nevysvětlitelné magické úkazy. Je jen škoda že se nikdo nikdy nedostal na konec této kobky, nebo se tedy alespoň nevrátil živ.

21:00 Samael: Malé problémy (Dračí hlídka) – vhodné pro začátečníky

V místě, kde je několik vesnic se vyskytují časté známky vandalismu a útoků na vesničany. Není již tajemstvím, že se jedná o útoky Goblinů. Jejich útoky vypadají až moc organizovaně a jakoby věděli kudy mají jít. Vesnice si s tímto problémem neví rady, navíc jejich domobranu tvoří jen pár mladých dobrovolníků, kteří ovládají své zbraně tak, aby se neřeklo. 

21:00 Majna: Zkouška slizkého lorda (Shadowdark) – vhodné pro začátečníky

Fantasy hra na hrdiny, kde hráči společně prozkoumávají temné katakomby a ztracená království mýtického světa. Hra je nekompromisní, postavy často umírají a hráči mohou během jednoho sezení vystřídat 4 až 5 postav. Jedná se o horovější verzi D&D páté edice.

 

SOBOTA

11:00 Václav „Kasai“ Daneš: Vypravěčem snadno, rychle a levně

Chtěli jste někdy vést Dungeons and Dragons, Dračí Hlídku nebo jinou hru na role? Nevíte čím začít a co se ze začátku vyplatí? Přijďte na přednášku kde se dozvíte rady jak vést, tipy na produkty a jak si něco udělat podomácku. (přednáškový sál 3. patro)

14:00 Kateřina Narwová: Pegasové

Autorské čtení z pohádkové fantasy, kterou její autorka Kateřina Narwová začala psát a ilustrovat ve svých 10 letech a nakonec ji dokončila skoro až po čtvrt století. Kniha je založena na zřetelném kontrastu dobra a zla a také na poselství, že dobro a láska vždy vítězí, i když si někdy musí projít velice trnitou cestu. (Dětské oddělení)

15:00 Petr Brůna: O husitském vojenství

Od taktiky a používaných zbraní až po významné husitské hejtmany a rozhodující bitvy. Tato přednáška vás provede hluboko do srdce husitských válek. Objevte tajemství Žižkova vojenského řádu a pochopte, jak se husité stali neporazitelnými bojovníky. Pro fanoušky populární hry Kingdom Come: Deliverance ideální! (přednáškový sál 3. patro)

16:00 Vyhlášení Krále a Královny FanKomu 2024

Přehlídka cosplayů a kostýmů a ocenění těch nejlepších. Vítězové si odnesou titul Král a Královna FanKomu 2024 a hodnotné ceny od Komixárny (přednáškový sál 3. patro)

 

RPG HERNÍ STANOVIŠTĚ – sobota

Pro rezervaci místa využijte tento rezervační portál.

11:00 Mistři mystiky: Krkonošská záhada (Příšera týdne)

Poklidné turistické město Pec pod Sněžkou se otřese v základech po nalezení těl mrtvého páru na okraji lesa nedaleko značené trasy. Policie jako by měla hned jasno, ale lidé citliví na nadpřirozeno jsou znepokojení. Vy mezi ně patříte a tak vyrážíte vše prozkoumat. Co by na to řekl bájný Krakonoš?

11:00 Mistři mystiky: Co se děje v oblasti 13? (D&D 5e)

Sci-fi, alternativní realita s SCP, záchrana mise s prvky přežití a průzkumu, zahrajete si předvytvořené charaktery, systém D&D 5e je pro setting této hry upraven na míru.

11:00 Petr Kmoch: Pohádková dobrodružství 

Příběhy postavené na pohádkových bytostech, mise se vždy dají vyřešit i nenásilně, vhodné pro malé dobrodruhy (děti do 12 let v doprovodu rodiče)

12:30 Václav „Kasai“ Daneš: Supehrdinové (Masky: Nová generace)

Jako mladí superhrdinové čelíte nebezpečí, které ohrožuje vaši střední školu. Prozkoumejte tajemné stopy a čelte temným silám, které se skrývají ve stínech. Připravte se na dvouhodinové dobrodružství plné akce, napětí a superhrdinských momentů i úskalí dospívání.

15:00 Václav „Kasai“ Daneš: Východní hlídka (Dračí hlídka)

Vítejte v Othionu, zemi ze světa Dračí Hlídky. Zde se stanete členy cechu dobrodruhů, najatí k ochraně hranice království. Na 28 dní budete strážit věž, střežit hranice před nebezpečím a pronásledovat pašeráky.

15:00 Petr Kmoch: Lišákova taverna 

Tato dobrodružství jsou epizodní, takže není problém kdykoliv přijít či odejít. Jsou stavěna pro teenagery ale i dospělé dobrodruhy od věku 14 do max. 22 let, (pokud nevycházíte s mladistvými/dětmi nehlaste se). Samotné příběhy se liší svojí složitostí i žánrem.

 

OSTATNÍ

11:00 – 16:00 Warhammer a Magic: The Gathering

Zahrajte si s Komixárnou kultovní hry. Warhammer patří k nejslavnějším strategickým „tabletop“ hrám. Své fanoušky si nezískal pouze simulováním fantasy bitev, ale také svým modelářským a sběratelským přesahem. Magic: The Gathering (zkráceně MTG) je sběratelská karetní hra, která letos slaví třicet let od vstupu na český trh. Každý hráč „magiců“ hraje se svým speciálním balíčkem, který si neustále doplňuje, vyměňuje a vylepšuje. (Lidová půjčovna vlevo)

11:00 – 16:00 Malování 3D modelů

Vemte štětec a pomalujte si svého válečníka, trpaslíka nebo draka. Na výběr bude z řady fantasy postaviček. (Lidová půjčovna vlevo)

11:00 – 16:00 Výběr z deskových her

Dobrodružné, oddechové, zábavné i další deskové hry. (Lidová půjčovna vlevo)

13:00 – 16:00 Hraní Pokémon karet

Pikachu, volím si tebe! Oblíbení Pokémoni v ještě oblíbenější karetní hře.

13:00 – 15:00 Go 

Vyzkoušejte tradiční čínskou deskovou hru pro dva hráče. Její vznik se se datuje až do 2. tisíciletí před naším letopočtem na území dnešní Číny. Patřilo mezi čtyři základní lidské dovednosti spolu s poezií, malířstvím a hudbou. (Lidová půjčovna vpravo)

10:00 – 16:00 Virtuální realita: Beatsaber

Co takhle v rytmu hudby rozmlátit světelným mečem létající kostky? Vyzkoušejte jednu z nejpopulárnějších her všech dob, která pomohla k popularitě první generaci her ve virtuální realitě. (3. patro)

14:00 – 16:00 Worms Armageddon

Hálelujá! Pojďte nechat vybuchnout pár roztomilých červů v PC hře! (1. patro)

 

VÝTVARNÉ DÍLNY PRO DĚTI (DĚTSKÉ ODDĚLENÍ)

10:00-15:00 Vyrobte si dračí vejce

Určitě jste si někdy přáli mít doma draka. A věděli jste, že se draci líhnou z vejce? Ale jak dračí vejce vlastně vypadá? Přijďte si jedno takové k nám do knihovny vyrobit a uvidíte, co se Vám se z něj nakonec doma vyklube.

10:00-15:00 Superhrdinské masky

Každý správný superhrdina by měl mít svojí masku. Než vyrazíte bojovat proti kriminálníkům a zločincům, zastavte se na této výtvarné dílně.

14:30-15:00 Pegasové

Výtvarná dílna navazující na autorské čtení Kateřiny Narwové z její fantasy knížky.

 

Změna programu vyhrazena

Začátek akce: 17. 05. 2024
Konec akce: 18. 05. 2024