Mozaika k sedmdesátkce knihovny: knihovna je náš hrad

VE SPOLUPRÁCI SE SEVEROČESKÝM KLUBEM SPISOVATELŮ, ÚTERÝ 12. KVĚTNA, 17:00 HODIN, PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL, W. CHURCHILLA 3, VSTUP ZDARMA

V roce 1990 zcela spontánně vznikl Severočeský klub spisovatelů. Jeho zakládajícími členy byli ústečtí prozaici Ladislav Muška, Arnošt Herman a liberecký básník Ludvík Středa. Klub se stal kolektivním členem nově utvořené Obce spisovatelů a uspořádal hned v prvních letech několik besed a autorských čtení pro ústeckou veřejnost. V Ústí nad Labem se představili např. Karel Pecka, Eva Kantůrková či Ludvík Vaculík.  Klub dlouhodobě spolupracuje s knihovnami v kraji, nejvíce však se Severočeskou vědeckou knihovnou v Ústí nad Labem. Pod hlavičkou klubu a ústecké knihovny vycházejí publikace členů, které knihovna propaguje na svých webových stránkách, na výstavách v knihovně a na knižních veletrzích. Jsou to nejen básnické sbírky, ale i prozaická díla. První samostatná kniha, která vzešla z této spolupráce, nese název Zvířátkování. Vyšla z pera Aleše a Dominika Stroukalových v roce 1998 a jednou z posledních je malá knížka pro potěšení, zpracovaná jako miniromán. Jmenuje se „Co je, oč tu běží“ a napsal ji Ladislav Muška, předseda klubu.  S ústeckou knihovnou klub pravidelně vydává almanachy či antologie. Úplně první antologií byl Strach o moudivláčka (1996), která přinesla i práce lužickosrbských autorů, další pak Pátá koróna (2004). Vyšly i almanachy pod názvem Odlesky z řeky (2007), Kde se země provinila (2009), Umlklé struny  zvuk …? (2010). Zatím posledním svazkem tohoto žánru je antologie s názvem Jen krůček od tajemství (2013). Vedle vydavatelské činnosti poskytuje zdarma ústecká knihovna klubu prostory pro konání autorských čtení pro veřejnost. Současně křtí se Severočechy jejich nově vydané publikace. V přednáškovém sále v ulici W. Churchilla 3 se severočeští autoři scházejí také ke svým výročním schůzím. Již tradicí se stávají setkání severočeských spisovatelů s ústeckou veřejností. Jedním takovým bude i Mozaika k sedmdesátce knihovny. Členové klubu zavzpomínají na své začátky i na začátky spolupráce s knihovnou, přečtou z rukopisů nově vznikajících knih či veršů. Návštěvníci budou určitě spokojeni.

Mozaika k sedmdesátce knihovny: Knihovna je náš hrad

Začátek akce: 12. 05. 2015, 17:00