Proměny veřejné prezentace umění v moderní a postmoderní době

JAN ŠKVÁRA, VE SPOLUPRÁCI S KATEDROU VÝCHOV UMĚNÍM PF UJEP, STŘEDA 17.. PROSINCE,17:00, PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL, W. CHURCHILLA 3.

Beseda navazuje na loňský autorův přednáškový cyklus „Architektura galerií a muzeí v systému komunikace umění = veřejnost“. Předmětem letošního přednáškového cyklu je proces, v němž se v postmoderní éře výtvarná umění pokusila vymanit ze závislosti na komerčním trhu s uměním únikem do volné přírody (land – art, happening atd.). Druhá část přednáškového cyklu je věnována paralelnímu procesu, kdy výtvarná umění expandují z galerijních a výstavních síní do veřejného – urbánního prostoru (sgrafitti, performance aj. kombinace s jinými uměleckými sférami – hudbou, tancem a divadlem). Přednáška pracuje s komparativní metodou a při užití historických analogií. Je zaměřena jak na rozšíření odborného obzoru budoucích učitelů, tak na inspirativní složku pro jejich vlastní budoucí pedagogické působení. Debatní večer je součástí bloku aktivit pořádaných Katedrou výchov umění PF UJEP v Ústí nad Labem v rámci projektu MŠMT ČR „Výchova uměním jako komunikační akt v širším sociálním kontextu“.

Začátek akce: 17. 12. 2014, 17:00