Konference Drsné knihovny současnosti 2024

Zveme vás na konferenci Drsné knihovny současnosti 2024, která se uskuteční ve středu 22. května 2024
v Knihovně Ústeckého kraje.

Jak již napovídá název, inspirací pro realizaci této akce je největší tuzemská knihovnická konference Knihovny současnosti. Na rozdíl od celorepublikových Knihoven současnosti bude tato konference zaměřena na aktivity knihoven z regionu SKIP – Drsný Sever. Přijďte s námi sdílet know-how, příklady praxe z malých i velkých knihoven, pochlubit se inovativními projekty, službami nebo akcemi a něčemu novému se přiučit.

Záštitu nad konferencí převzal Ing. Jan Schiller, hejtman Ústeckého kraje.

Termín konání

• středa 22. května 2024

• Knihovna Ústeckého kraje, příspěvková organizace
    Winstona Churchilla 1974/3
    400 01 Ústí nad Labem

Registrace

• Na konferenci je nutná registrace předem. Přihlásit se můžete skrze webový formulář zde
  • Účastnický poplatek je 250 Kč.
  • Na základě registrace vám vystavíme fakturu. V případě, že budete mít k fakturaci jakékoliv dotazy či podněty (např. žádost o vystavení společné faktury pro více účastníků z jedné knihovny), kontaktujte prosím pana Jana Černeckého (viz kontakt níže).
  • Přednášející, panelisté a moderátoři účastnický poplatek neplatí.

E-mail: jan.cernecky@knihovnauk.cz

Program konference

Konferencí vás bude provázet moderátorka Mgr. Martina Košanová, ředitelka Odboru komunikace Národní knihovny České republiky.

8.00–8.45 registrace účastníků

8.45–9.00 Zahájení konference

• Ing. Jan Schiller, hejtman Ústeckého kraje
  • Mgr. Martina Košanová, ředitelka Odboru komunikace Národní knihovny ČR
  • Mgr. Jana Linhartová, ředitelka Knihovny Ústeckého kraje
  • Mgr. Dagmar Kučerová, předsedkyně SKIP – Drsný Sever, ředitelka Městské knihovny Louny

9.00–10.00 Jak nás vidí naši chlebodárci

Moderovaná panelová diskuze se zástupci zřizovatelů knihoven v Ústeckém kraji na téma důležitosti knihovny v obci/městě a její role ve společnosti.

• Ing. Vlastimil Skála, předseda Výboru pro kulturu a památkovou péči Ústeckého kraje
  • Mgr. Martin Pošta, náměstek primátora města Děčín
  • Jitka Hofmanová, zastupitelka a členka rady města Louny
  • Mgr. Petr Panaš, místostarosta města Litoměřice
  • Ing. Jan Doubrava, starosta obce Telnice
  • Bc. Jan Vnouček, starosta obce Peruc

Moderuje Mgr. Dagmar Kučerová, předsedkyně SKIP – Drsný Sever, ředitelka Městské knihovny Louny

10.00–11.15 Tichá linka

Přednáška zaměřená na komunikaci s osobami s postižením sluchu, v rámci níž bude představena služba Tichá linka. Dozvíte se, jak tato bezplatná služba funguje a jakým způsobem ji lze zavést a využívat v knihovnách za účelem jejich zpřístupnění osobám se sluchovým postižením. Součástí přednášky bude i praktická ukázka.

• Mgr. Michaela Bílková, Tichý svět, o. p. s.

11.15–11.30 Coffee break

11.30–12.30 Co se (ne)povedlo

Diskuze formátu Pecha Kucha o úspěších a neúspěších knihoven z Ústeckého kraje. Každý diskutující bude mít 5 minut na představení jednoho úspěchu (projekt, služba, kampaň, akce…). Následně pak stejným způsobem představí jeden neúspěch.

• Mgr. Ladislav Zoubek, ředitel Městské knihovny Děčín
  • Mgr. Ing. Martina Vondráková, ředitelka Knihovny Karla Hynka Máchy v Litoměřicích
  • Bc. Vladimír Kraft a Bc. Michaela Hrabinská, knihovníci a lektoři z Městské knihovny Litvínov

Moderuje Mgr. Martina Košanová, ředitelka Odboru komunikace Národní knihovny ČR

12.30–13.30 Obědová pauza

13.30–14.30 Malé, ale šikovné

Prezentace inspirativních neprofesionálních knihoven z různých částí Ústeckého kraje. Součástí tohoto bloku bude i představení ocenění Knihovník Ústeckého kraje.

• Místní knihovna Hrobce
  • Místní knihovna Mšené-lázně
  • Místní knihovna Lenešice
  • Místní knihovna Veltěže
  • Místní knihovna Bžany

Moderuje Bc. Jana Bednářová, vedoucí Oddělení regionálních funkcí Knihovny Ústeckého kraje

14.30–15.30 Jak na vícezdrojové financování

Přednáška, která přiblíží, kde a jakým způsobem mohou příspěvkové organizace hledat finanční zdroje na rozvoj služeb a realizaci aktivit, na které jim v rozpočtu nezbývají peníze.

• Jana Ledvinová, ředitelka Českého centra fundraisingu

15.30–15.45 Coffee break

15.45–16.30 Od knihy k mobilní aplikaci

Představení a slavnostní křest nové mobilní aplikace, která propojuje virtuální svět plný bájných bytostí a strašidel se světem reálným. Aplikace je inspirována knižní publikací Bájná knihovna, kterou v roce 2023 vydala Knihovna Ústeckého kraje.

• Jana Černá Válková, vedoucí Oddělení komunikace Knihovny Ústeckého kraje

16.30–17.00 Společný lov bájných bytostí

Představení aplikace v praxi. Společný lov několika bytostí, které se nachází v blízkosti Knihovny Ústeckého kraje.

• Jana Černá Válková, vedoucí Oddělení komunikace Knihovny Ústeckého kraje

17.00 Ukončení konference

Knihovna Ústeckého kraje si vyhrazuje právo na změny v programu.