Publikace vydané v roce 2015

Ber to jako handicap

Ber to jako handycap

Šalovská, Božena: Ber to jako handycap

Nejde o román, ale bohužel o osobní zpověď. Svoji dceru jsem viděla naposledy 3.1.2001.Do té doby jsem nikdy nevěřila, že by se mi to mohlo stát. Několik let jsem trpělivě čekala,že se sama ozve. Nestalo se, je nedohledatelná, jako místo svého pobytu uvádí stále bývalý mlýn, můj v přeneseném slova smyslu, handycap, nikoliv postižení (handicap), ale cosi, co bylo příliš z ruky, než abych to zvládla. Napřed proto, že byl terčem nájezdů vandalů a zlodějů, pak kořistí dceřina podivného partnera, který ho nemínil opustit. Na osamělém místě, v nedostatku a chladu z ní za tři roky udělal na sobě závislou osobu bez vlastní vůle, bez vazeb na minulost. Sám se lidí bojí a neustále se skrývá, pro styk s vnějším světem používá odjakživa někoho, koho ovládá, případně z nějakého úkrytu řídí, či vydává příkazy. Navzdory očividným psychickým problémům, má, respektive měl zbrojní průkaz i zbraň. Svůj teror uplatňuje vždy vůči nejbližší rodině, s žádnou ze svých minulých žen nežil na samotě, všechny od něho včas  i s dětmi prchly. Chci, aby se i moje dcera vzpamatovala, i když je už dost pozdě. Četla kdysi hodně, spoléhám na náhodu.

(ISBN:  978-80-7055-206-3)
Doporučená cena: 230,- Kč plus poštovné. Knihu lze koupit pouze po zaslání objednávky na adresu: bosalovska@seznam.cz

Melicharová, Alena: Ulrika

Útlá sbírka veršů o vztahu básníka Goethe k Ulrice Levetzowové. Kniha vychází ve 2. vydání doplněném překladem do němčiny.

Obálka knihy Ulrika

Obálka knihy Ulrika

(ISBN 978-80-7055-205-6)

Doporučená cena 105 Kč plus poštovné. Knihu lze koupit pouze po zaslání objednávky na adresu: slavka.alena@seznam.cz

 

 

obálka knihy havel_kronika1

obálka knihy havel_kronika1

Havel, Jan: Kronika tří dnů a dvou nocí : Poslední události druhé světové války na Ústecku

Publikace známého historika je poutavým vyprávěním o konci 2. světové války vycházející z rozhovorů s pamětníky uskutečněnými v osmdesátých letech 20. století. V publikaci je i řada dobových, málo známých fotografií.

(ISBN 978-80-7055-208-7)

Doporučená cena 30 Kč plus poštovné. Knihu lze koupit v Informačním středisku města Ústí nad Labem v Muzeu města Ústí nad Labem nebo po zaslání objednávky na adresu: jermanova@knihovnauk.cz

 

Švýcarová, Jana: Srdeční čakrou

Sbírka lyrických básní.

Obálka knihy Svycarova_Srdecni-cakrou

Obálka knihy Svycarova_Srdecni-cakrou

(ISBN 978-80-7055-209-4)

Doporučená cena 120 Kč plus poštovné. Knihu lze objednat u autorky na adrese: Poděbradova 597, 440 01 Louny (mail: jananut@centrum.cz).

 

obálka knihy Erbová_Fragmenty

obálka knihy Erbová_Fragmenty

 

 

Erbová, Karla: Fragmenty, fresky, mýty

Nová sbírka nositelky Ceny Jana Zahradníčka a dvou Cen Bohumila Polan apřináší útržky ze životů dalších čtyř osobností – zajímavých, rozdílných charakterů: nesmírně lidsky obětavý Albert Schweitzer se svým projektem Lambarene v Africe,   Albrecht Dúrer, trápící se bolestmi světa, ale zároveň  vycházející vrchnosti vstříc s neuvěřitelnou pokorou poddaného, Francisco Goya, vzpurník, zalykající  se falší a hrůzami světa –   proti nim jako odstrašující příklad toho, jakým tvorem  je také někdy člověk,  římský konzul Claudius Mamerinus, patolízal, odporný hochštapler, deroucí se k moci a slávě – až k ubožáckému  konci kariéry.

(ISBN 978-80-7055-210-0)

Doporučená cena 100 Kč plus poštovné. Knihu lze zakoupit na adrese Karla Erbová, Bachova 2/1593, 14900 Praha 4 (karlaerbova@seznam.cz)