Domino

Domino

Domino

Výrobce: Efko hračky

Pro: 2 – 8

Věk: neuvedeno

Hrací doba: neuvedeno

 

Je to sada obdélníkových kamenů (kostek), rozdělených na poloviny a označených v každé polovině určitým počtem bodů, podobně jako na hrací kostce. Každá dvojice čísel se vyskytuje právě jednou. Klasické domino obsahuje čísla od 0 do 6, takže celkový počet kostek je 28.  Evropané původní asijské dominové kameny doplnili o kameny bez teček (prázdná pole, nuly).

Domino-rozehraná

Domino-rozehraná

Varianty evropského domina

Tradiční domino

Hráči si rozdají 5-7 kamenů, zbytek zůstane v talonu. Začíná majitel nejvyšší dublety 6-6, pak po jednom kameni přikládají postupně další hráči ve směru hodinových ručiček pouze z obou stran položené řady. Kdo nemá co přidat, dobere si kámen z talonu. Vyhrává ten, kdo se první zbaví všech kamenů, při zablokované hře (nikdo nemá co přiložit) vlastník co nejmenšího počtu kamenů. Prohrává hráč, kterému zbydou kameny s největším počtem bodů (tečka na kameni je bod).

Blesk

Rozdá se 3-8 kamenů podle počtu hráčů (3-8), se zbytkem se nehraje. Začíná vlastník nejmenší dublety. Na koho je řada, přiloží vše naráz, co může. Vítězem je hráč bez kamenů. Počítání je stejné, jako u tradičního domina.

Slepé domino

Vhodné pro 2 až 4 hráče. Rozdané kameny hráči musí nechat v řadě na stole zakryté a je-li na ně řada ve hře, smí se podívat a případně přiložit jen kámen vpravo. Nehodí-li se, přesune jej doleva a může i nemusí přibrat kámen z talonu.

Bergen

Vhodné pro 2-4 hráče, rozdá se 5-6 kamenů. Začíná majitel nejmenší dublety. Každá dubleta jsou dva body. Přikládá se na obou koncích a pokud se podaří přiložit kámen stejné hodnoty, kterou má řetěz na druhém konci, získá další 2 body. Nemá-li hráč kámen, může si vzít jeden z talonu. Za uzavření hry jsou další dva body.

Hra obsahuje

  • 28 kostek