Pozorování zatmění Slunce s astronomickým klubem

Kdy: 10. 6. 2021, 11.30
Kde: živý stream na facebooku knihovny https://www.facebook.com/svkusti
Vstupné:
zdarma

Severočeská vědecká knihovna a nově vznikající astronomický klub (kroužek, uskupení) se vám bude snažit zprostředkovat podívanou na obloze, kterou nelze sledovat jen pouhýma očima. Dojde k částečnému zatmění Slunce, jež bude trvat od 11.44 – 13.39 hod. V jeho maximální fázi bude sluneční kotouč zastíněn měsícem asi 15%. Nezkoušejte to prosím bez ochrany očí jakkoliv pozorovat. Pokud se najde v ČR místo, kde bude možné toto pozorovat, můžete se na našem Facebooku dívat s námi a během tohoto času se můžete něco dozvědět o Slunci jako takovém, o nebeské mechanice. Jak vlastně dochází k zatmění Slunce a další zajímavosti o naší nejbližší hvězdě. Představíme vám náš projekt Astronomie, který bude určen všem, kdo bude mít zájem se něco nového a zajímavého dozvědět nebo se s námi vydávat za temnou oblohou světlem z dávnověků. Tedy světlem vzdálených hvězd, hvězdokup, galaxií, mlhoviny nebo i nám dobře pozorovatelným sousedním planetám. Putovat po měsíci a jeho bohaté podívané v podobě množství kráterů a pohoří. Pokud se budete chtít sami koukat a budete mít tu možnost, nezapomeňte si chránit svůj zrak. Nekoukejte do žádných dalekohledů, pokud na nich nebudete mít specializované sluneční fólie. Nejen, že by to poškodilo trvale váš zrak, ale ani technika by nebyla ušetřena té hvězdné síly.

Začátek akce: 10. 06. 2021, 11:30
Konec akce: 10. 06. 2021, 13:40