Tipy na online čtení, zdroje a aktivity

– průběžně aktualizováno –

Sledujte náš blog Magazín Severočeské vědecké knihovny a Facebook, kde zveřejňujeme tipy na čtení, volně dostupné zdroje i aktivity na doma.

Naše Dětské oddělení pro vás na svém instagramovém profilu: www.instagram.com/detske_knihovnausti připravuje zajímavé tipy na tvoření s dětmi. Video s dílnami od Terky nebo online (nejen) tátovské čtení na vás čeká také na knihovním Facebooku a na blogu Dětského oddělení, kde najdete vše pohromadě.

Oddělení studoven vám na svém instagramovém profilu www.instagram.com/do_studovny kromě jiného prozradí  i tipy na různé online zdroje či zajímavé knihy.

Kam pro knihy a další dokumenty?

Vyberte si z široké nabídky společnosti Palmknihy nebo Flexibooks a půjčte si u nás e-knihu (návod: zde a zde).

Prohlédněte si zajímavé tituly, které jsme digitalizovali a uložili je pro vás do naší digitální knihovny Kramerius (z domova jsou vám přístupné dokumenty s volnými autorskými právy).

Přečtěte si knihy a další zdroje v Národní digitální knihovně, které již nelze na trhu volně sehnat, ale díky digitalizaci a licenční smlouvě s autorskými ochrannými svazy jsou vám k dipozici (návod: zde).

Využijte přístup k plným textům novin a časopisů v databázi PressReader.

Využijte vzdálený přístup k vybraným databázím EBSCO.

Poslechněte si některou ze skladeb prostřednictvím databáze klasické hudby Naxos Music Library.

Vyzkoušejte náš rozcestník Volně dostupné zdroje.

Podívejte se na  volně přístupné online dokumenty na centrální portál Knihovny.cz.

Stáhněte si zdarma některou z e-knih v nabídce Městské knihovny v Praze.

Ti, kdo umí německy, mohou využít nabídku Goethe-Institutu – online zdarma k vypůjčení e-knihy, e-audio, e-video nebo e-noviny

Další tipy:

Moravská zemská knihovna vytvořila rozcestník pro e-zdroje online.knihovny.cz.

Webarchiv ve své průběžně vznikající tematické kolekci COVID-19 sleduje přítomnost a dopady koronaviru z různých úhlů a v průběhu času.

Kabinet informačních studií a knihovnictví FF MU (KISK ONLINE) nabízí i pro širokou veřejnost zajímavé vzdělávací kurzy: Kurz práce s informacemi, Kurz rozvoje digitálních kompetencí či Kreativní práce s informacemi.

Zábavné, kvalitní a poučné čtení pro děti vám pomůže vybrat rozcestník Čtení dětem.

MŠMT připravilo speciální rozcestník s radami jak na online vzdělávání: #NaDalku

Asociace muzeí a galerií ČR nabízí rozcestník s prezentací online aktivit svých členů.

Knihovna Jiřího Mahena se v čísle 1/2020 svého časopisu Impulsy věnuje online aktivitám a zdrojům.