Kuk na scénu

Kuk na scénu = podcast, na kterém spolupracuje Knihovna Ústeckého kraje s kulturní platformou Scéna Aussig a jenž má za cíl představovat zajímavé, tvůrčí či jinak výjimečné osobnosti nejen ústeckého regionu.

Všechny rozhovory vychází také v audiopodobě na platformě Spotify.

Moderuje Jiří „Póža“ Poživil.

kontakt: jiri.pozivil@knihovnauk.cz

 

EP4: Martin „Martíček“ Nosek (Houba)

Baskytarista ústecké punkové kapely Houba Martin „Martíček“ Nosek. Houba vznikla v roce 1995 a za dobu své existence odehrála více než tisíc koncertů a to nejen v Česku na Slovensku, ale také v Německu, pobaltských státech nebo v Americe. Svoji poslední řadovou desku Ničeho nelitujem vydali v roce 2019. 

Jaké byly začátky Houby? Jaké mají plány na rok 2025? A jak je těžké skloubit kapelní a rodinný život?

Rozhovor v audiopodobě na Spotify ke slyšení zde.

 

EP3: Taťána Kindl Nováková

Básnířka, spisovatelka a od podzimu 2023 předsedkyně Severočeského klubu spisovatelů Taťána Kindl Nováková vydala několik desítek knih a to jak poezii, haiku, tak i povídky, poetickou kuchařku nebo knihu pohádek. Na motivy její sbírky básní Město milenců a vrahů natočila severočeská filmařka Alena Krejčová stejnojmenný poetický film.

O čem nejraději píše? Jak se mentorují současní náctiletí literáti? A jak vzpomíná na dlouholetého předsedu SKS Ladislava Mušku?

Rozhovor v audiopodobě na Spotify ke slyšení zde.

 

EP2: Petr Karlíček

Historik, ředitel Archivu města Ústí nad Labem a spisovatel Petr Karlíček zasvětil část své práce pátraní po zaniklých obcích v ústeckém kraji, výsledkem se v roce 2021 stal netradiční bedekr Průvodce po zaniklých obcích, osadách a samotách pod Bukovou horou. Řeč byla ale i o práci v archivnictví nebo 

Kde se vzala v Petrovi láska k zaniklým obcím? Co všechno najdete v ústeckém archivu? A jak se oslovuje punková legenda, aby se vrátila na místa, kam již nikdy nechtěla vkročit?

Rozhovor v audiopodobě na Spotify ke slyšení zde.

 

EP1: Michaela Valášková

Historicky prvním hostem podcastu Kuk na scénu je ústecká aktivistka, dobrovolnice a koordinátorka dobroaktivit Michaela Valášková. Její aktivity jsou rozprostřeny mezi neformální sdružení Promyky, projekt Neznámí hrdinové, Ústeckou komunitní nadaci a další projekty. Věnuje se také iniciativě Ústečtí dobrodruzi, která sdružuje činorodé jednotlivce a skupiny aktivních přátel či spolků. 

Co všechno mají Promyky za sebou? Kde najdete vzpomínku na světovou vědkyni s ústeckými kořeny? A jaké bylo setkání s německým prezidentem?

Rozhovor v audiopodobě na Spotify ke slyšení zde.